جایی که نیروهای متخصص کنار زده شوند، فرصت طلبان میدان داری می کنند

بدون تردید شورا و شهرداری ها علی الخصوص در شهرهایی که مستلزم توسعه می باشند، محکوم و ملزم به پیشرفت و ترقی از جمیع جهات، نظیر دهدشت ما هستند
کد خبر : 7434
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 - 9:25

به گزارش پایگاه خبری عصرآشنا ،محمد علی کاظمی مدرس دانشگاه طی یادادشتی به این سایت باموضوع دهدشت محکوم و ملزم به پیشرفت و ترقی است و جایی که نیروهای متخصص کنار زده شوند، فرصت طلبان میدان داری می کنند ارسال کرده اند که به شرح ذیل می باشد:

امروزه هر امری که به انتخاب آزاد و فضای دموکراسی از جمیع مختلف مرتبط است، متهم به سیاست زدگی است و اینگونه تصور میشود که عمده افرادی که به این عرصه ها ورود می کنند، انسانهای سیاست زده و بهره مند از سیاست زدگی هستند.
در این نگاه و موضوع همواره خلاف این نظر فکر می کنم و معتقدم ورود به عرصه مدیریت شهری چراغ سبز به فضای سیاسی و سیاست زدگی نیست، بلکه شاید از دلایل عمده سیاست زدگی نبود افراد متخصص و آکادمیک در جایگاههای انتخابی است؛ جایی که فضا برای لمپن و فرصت طلبان و همینطور حضور عوام فریب ها و اشعار ناممکن و عوام‌پسند، اما غیرکارا و غیراجرایی شان مساعد می شود. در نبود مکانیزمهای کارکردی برای جلوگیری از سیاست زدگی و در نتیجه سیاست ورزیِ سودمند، سیاست زدگی به معنای صحیح ورود به فضا و عرصه برای متخصصین و تحصیل کرده های دانشگاههای معتبر کشور تنگ و محدود می شود.
نتیجتا با چوب سیاست زدگی بسیاری از نخبگان و متخصصین امر رانده و قهر نیروی انسانی غیروابسته، غیرسیاسی و بنابه تعریف این مقال، غیرسیاست زده، یک شهر را از این منابع غنی انسانی فقیر و به شهروند و‌ شهرنشین کمتر و گاها بیشتر مقصر تحویل می دهد. اگر نیک بیندیشیم، به فرض درستی این گزاره، و تعمیم آن به برخی افراد آمده و تحویل داده شده به فضای سیاسی_اجتماعی کهگیلویه، البته در همه سطوح شاید بسیاری از مسیری که سالهای گذشته تاکنون طی کرده را دست خالی طی نموده ایم.

بدون تردید شورا و شهرداری ها علی الخصوص در شهرهایی که مستلزم توسعه می باشند، محکوم و ملزم به پیشرفت و ترقی از جمیع جهات، نظیر دهدشت ما هستند، نیازمند دوری از سیاست زدگی در فرایند مدیریت شهری هستیم، که این پرهیز مستلزم ورود افراد متخصص، نخبه و آکادمیک در ابعاد مختلف است، که توانایی ایجاد ساختارهایی که تاکنون در مقام حرف بدون عمل مسکوت مانده اند، را داشته باشند.

محمد علی کاظمی
مدرس دانشگاه

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.